EUvideohu Videoügynökség

Alapítva 2006-ban.

2012. február 19., vasárnap

Szegények nadrágszíja

Az emberek megértik, ha meg kell húzni a nadrágszíjat, de azt nem, hogy miért csak a szegényeknek - hívta fel a figyelmet Göncz Kinga az EP strasbourgi plenáris ülésén elhangzott egyperces felszólalásában. A szocialista EP-képviselő a rokkantnyugdíjasok ellátásának megvonását célzó magyar kormányzati intézkedésekre hívta fel a képviselők figyelmét.



Maros Sevcovic, európai biztos, Európai Bizottság
Erős meggyőződésünk, hogy gazdasági válság idején a polgárok bizalma, a piacok bizalma, különösen fontos.
Az unió januári, általános ügyekkel foglalkozó tanácsülésének tájékoztatóján zárta így beszámolóját Maros Sevcovic uniós biztos, miután ismertette, hol is tart az Európai Bizottság eljárása Magyarország ellen. A bizalom megőrzését, a szociális feszültségek elkerülését fontosnak tartják Brüsszelben ahhoz, hogy a válság okozta sebek gyorsabban begyógyuljanak. Az Európai Parlamentben azonban Göncz Kinga, szocialista képviselő újabb feszültségforrásról számolt be: a megváltozott munkaképességű emberek biztosítási alapú, szolgálati évek alapján járó nyugdíjának átalakításáról, ami alapján segély jellegű ellátás járna a jogosultaknak.

Göncz Kinga, EP képviselő, MSZP, Szocialisták és Demokraták (S&D)
Ez most úgy módosul, hogy nem nyugdíjat fognak kapni, hanem rehabilitációs, gyakorlatilag szociális ellátást, ami kevesebb is, de ennek a megbélyegző volta is nagyon fontos. Most kikerülnek abból a körből, a nyugdíjasok köréből, és a nyugdíj tulajdonképpen olyan ellátás, ami a ledolgozott évek jogán jár. A szociális ellátást pedig olyan, amit valaki kap akkor, ha a társadalom úgy ítéli meg, hogy szeretné ellátni, tehát nagyon más a társadalmi megítélése is.

A képviselő szerint az Európai Unióval és a Valutaalappal kezdődő tárgyalások előtt nem kellett volna  a legelesettebb rétegek jövedelmét csökkenteni. Jelentősebb forrásokhoz juthatna ugyanis a költségvetés, ha a személyi jövedelemadó rendszer átalakításával, egy a magasabb jövedelműeket terhelő második adókulcs bevezetésével jutna bevételekhez.

Göncz Kinga, EP képviselő, MSZP, Szocialisták és Demokraták (S&D)
Lehet, hogy ez csak egy mondat a Széll Kálmán tervben, hogy felülvizsgáljuk a rokkantnyugdíjasok munkaképességét, és visszaküldjük őket a munkaerőpiacra, de hogy ez a rövid mondat micsoda katasztrófákat okoz családok és emberek számára, és hogy valóban erre van-e előre, vagy pedig arra, hogy azt kell mondani, hogy onnan veszünk el, ahol van, és az egy kulcsos adó az, amin változtatunk.

2012. február 12., vasárnap

Digitális populizmus

Az európai populizmus növekedése az interneten is követhető – állítja egy londoni tanulmány, amely 12 európai ország populista pártjait és mozgalmait, köztük a magyar Jobbik online tevékenységét vizsgálta. A magyar pártról szóló elemzés megjelent külön kötetben is, amit az Európai Parlamentben is bemutattak. A Jobbik internetes követői által kitöltött kérdőíveket a londoni Demos intézet elemzői egy korábbi, a Jobbik szavazóival készült felmérés adataival is összevetették. A tanulmány megállapításait Göncz Kinga, szocialista EP képviselő értékelte Brüsszelben.



Elsősorban fiatalok, kétharmaduk férfi, ötödüknek felsőfokú végzettsége is van – ez jellemzi a Jobbik internetes híveit, állítja egy Londonban készült tanulmány, amelyet az Európai Parlament  Rasszizmus Elleni munkacsoportjában mutattak be. A Facebookos közösség nyolcvan százaléka szavaz is a Jobbikra, 35 százalékuk demonstrációkra is elmegy, de csak 16 százalék a párt tagja. Vagyis a Jobbik jól használja az internetes médiát a saját támogatói bázisának bővítésére.

Göncz Kinga, EP képviselő, MSZP (Szocialisták és Demokraták, S&D)
Mások nem tudják láthatóan ezt egyelőre megtenni, hogy a fiatalokhoz elérjenek a szociális médián keresztül, a közösségi médián keresztül egyrészről, másrészről pontosan azokat a tendenciákat erősíti ez fel, amik meglehetősen veszélyesek lehetnek. Például az előítéletességet. Azt látjuk, hogy azok csatlakoznak elsősorban a fiatalok közül, akik csalódottak egyrészt az intézményrendszerben, a demokratikus intézményekben, más oldalról pedig maguknak is erős előítéleteik vannak, és akkor itt könnyen találnak olyanokat, akik hasonlóan gondolkodnak, könnyen tudnak olyan történeteket megosztani egymással, amelyek erre erősítenek rá, és ez az, ami hosszú távon veszélyes lehet, nagyon erős romaellenes, antiszemita éle van tulajdonképpen ezekenek a közösségi kommunikációknak.

A tanulmány szerint aki a facebookon Jobbik-követő, az fiatalabb és iskolázottabb, mint az áltag Jobbik-támogató,  és kevésbé sújtja a munkanélküliség is. A nyugat-európai populista mozgalmak híveitől viszont abban különböznek, hogy azoknak az iszlám és a bevándorlás a fő gondjuk, Magyarországon viszont a romák integrációja.

Göncz Kinga, EP képviselő, MSZP (Szocialisták és Demokraták, S&D)
Azt is mondják ezek a kutatások, hogy a Jobbik támogatói lényegesen előítéletesebbek, mint a magyar társadalom többi része, de nincsen olyan nagy különbség. Tehát egyébként is jelen van az előítéletesség, egyébként is jelen van az, amit egyébként a politika meglehetősen kelt is. A szegényekkel szemben egyre többször felmerül a bűnbakképzés: cigánybűnözésről, hajléktalan bűnözésről beszél a kormánypárt sok-sok képviselője. Most éppen a rokkantnyugdíjak kapcsán úgy tűnik, hogy azok, akik rokkantsági nyugdíjat kapnak, azok kerülnek egy ilyen helyzetbe, hogy úgy tűnnek fel a kommunikációban, mintha ők ingyenélők lennének. Én azt hiszem, hogy ez nagyon veszélyes tendencia. Most a kormánypárti kommunikáció ezt erősíti, hogy keressünk bűnbakot, erre úgy látszik, hogy van Magyarországon egyfajta készség, hogy az emberek ezt elhiggyék, máshol keressék a problémák okát. Ez felerősítheti a választások előtt ezeknek a pártoknak a támogatottságát, és hozhatja a Jobbikot olyan helyzetbe, hogy erős lesz, vagy erősebb a mostaninál a támogatottsága, ez az igazi veszély.

2012. február 5., vasárnap

„El a kezekkel a dizájnomtól!”

Európában tízmillió munkahely szűnt meg tíz év alatt amiatt, hogy eredeti, márkás termékek helyett silány utánzatokat, hamisított árukat vesznek a fogyasztók. A hamisított termékek  illegális forgalma 1,5 százalékkal csökkenti az európai gazdaságban előállított áruk összértékét, a GDP-t. Az EU éppen ezért határozottan fellép a fogyasztók tájékoztatásáért, a tudatos vásárlói magatartás elterjesztéséért, és az elmúlt évben is pályázatot hirdetett olyan kreatív alkotások elkészítésére, amelyek jól hirdetik az eredeti termékek vásárlásáért folyó kampány céljait. Tavaly az ifjúsági kategóriának volt magyar győztese, a debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény nyerte kisfilmjével az Európai Bizottság „Színtiszta utánzat” címmel kiírt kreatív pályázatát, az idei eredményhirdetésen a profik kategóriájában nyert egy magyar alkotópáros: Szőnyi Gergely és Helényi Tamás, a Green Lake Pictures filmesei.




BROADCAST VIDEO LETÖLTÉSE

Hétköznapi jelenetek, amelyek bármelyikünkkel megeshetnének: fodrász, építkezés, konditerem, buszmegálló, presszó, kosárpálya vagy a karján gyermekével vasaló kismama. Itt azonban mindegyik képen valakin fekete maszk van. Bűnözők? Igen, a mindennapok elkövetői ők, akiknek tetteit hajlamosak vagyunk enyhébben megítélni. Mert „csak” letöltenek, zenét, filmet, szoftvert, illegálisan. Ezt a filmet ítélte a legjobbnak a zsűri, mert egyértelműen, határozottan viszi át a megfogalmazott üzenetet. Az alkotók, korábban együtt televízióztak, így együtt mutatták be filmjüket a kamera előtt.

Helényi Tamás,operatőr, Green Lake Pictures
„Egy kicsit sokkoló is maga a dramaturgia és a képi világa is, célzok itt a plakátra és a dramaturgiai központra, arra a bizonyos csuklyára.”

Szőnyi Gergely, forgatókönyvíró, Green Lake Pictures
"Azt próbáltuk meg kiemelni, hogy mivel ez nagyon hétköznapi jelenség ez a letöltés, akár egy közös kosarazás, vagy egy vacsora vagy egy program a barátokkal, hogy közöttünk van egy olyan személy, aki érintett a dologban, tehát a törvény szerint bűnt követ el, vagyis csúnya szóval bűnöző, akkor sem foglalkozik vele senki, mert attól XY az én barátom, az én unokatestvérem, vagy avalaki, aki együtt szórakozik éppen velem, az emberek nem foglalkoznak ezzel annyira. Tehát ha kiemeljük ezt úgy vizuálisan, hogy egy símaszkot teszünk rá, mint egy rablóra, aki a bankot fosztogatja és szintén bűnt követ el, és törvényt szeg, akkor ezzel kiemeltük azt a problémát, hogy bűnözők mászkálnak közöttünk, akikkel nem törődünk.”

A mindennapi bűnözők közöttünk vannak.
A hamisítás, illegális letöltés, engedély nélküli másolás ugyanolyan bűncselekmény, mint a rablás – hangzik a film üzenete.


Herczog Edit, EP képviselő, MSZP, Szocialisták és Demokraták (S&D)
„Másfél százalékos GDP kiesésért felel ez ma már, és mintegy 10 millió európai munkahely közvetlen vagy közvetett megszűnését okozta. Mindenképpen fordítani kell tehát ezen a folyamaton, és mindenképpen fordítani kell a fiatal munkanélküliség esetében, hiszen a fiatal munkanélküliek száma gyarapszik... Másrészt a fogyasztó oldaláról fontos, hogy azt kapja, amiért fizetett. A legtöbb fogyasztó az nem rosszhiszeműen vásárolt csalt, hamisított terméket, hanem pusztán nem ismeri fel a csalt-hamisított termékek körét.”

Ne legyél bűnöző! Válaszd az eredetit! – ezzel a tanulsággal zárul a díjnyertes magyar film.